Obleka in pripomočki

Nastanek didaktičnega materiala izvira iz mojega veselja do šivanja in ustvarjanja, ki je s tem povezano. Didaktični material je v celoti izdelan po moji zamisli. Narejen je kot obleka, ki je hkrati tudi scena pravljice.

Otrokom pravljico predstavim na prav poseben način, z uporabo t. i. interaktivne »obleke«, ki je sešita iz interaktivnega didaktičnega materiala na kateri se nahajajo zašite aplikacije. Obleko sestavljajo štiri »listi – strani« , vsak »list – stran« se navezuje na vsebino pravljice. Hkrati predstavlja mini gledališko sceno za majhne ročne lutke ( miške ).

Opisan način pripovedovanja pravljice je otrokom zelo zanimiv in privlačen. Z njim želim pri otrocih vzbuditi zanimanje za poslušanje in usvajanje določenih znanj preko zanimive animacije. S pomočjo didaktičnega materiala otrokom pomagam pri usvajanju  in utrjevanju matematičnih pojmov in barv, ter jih na zabaven in poučen način skušam približati. Omenjen didaktični pripomoček pa poleg zgoraj naštetih ciljev predstavlja mali konglomerat znanj s katerimi lahko vplivamo na celostni razvoj otroka.

Predstavo izvajam sama, glavni junak je mišek Bami – prstna lutka, ki si jo nataknem na prst in z animacijo katere dosežem pri otrocih kar največ zanimanja in interaktivnega sodelovanja.

Za boljši učinek interaktivnega sodelovanja otrok, sem obleko oblikovala tako, da obleko lahko obrneš in na drugi strani »lista – strani« dobiš naloge katere so povezane z usvajanjem treh barv. Na vsakem »listu – strani« otroci rešijo nalogo, ki je povezana s ponovitvijo znanja o eni barvi.

Didaktični material, kot je tako imenovana interaktivna obleka je novost na našem trgu, za kar sem bila s strani Gospodarske zbornice Slovenije nagrajena s priznanjem za inovativnost za leto 2018. Mišek Bami (obleka je zaščitena pri Ministrstvu RS za gospodarski razvoj in tehnologijo, Urad za intelektualno lastnino) je po vsaki nerodnosti zelo žalosten in potrt, saj je vedno bolj prepričan, da si takšen nikoli ne bo dobil prijatelja. Iz zagate ga reši mala miška Frfra, s katero na koncu spleteta nerazdružljivo prijateljsko vez. Veliko vlogo pri dogodivščinah miška Bamija pa imajo tudi otroci, ki sodelujejo pri predstavi in mu pomagajo zaznavati nevarnosti, ki mu pretijo.

Didaktična igrača

Didaktična igrača Mišek Bami se navezuje na vsebino pravljice Mišek Bami in je  namenjena otrokom v starostnem obdobju od 2-8 let. Igrača vsebuje dve različni leseni igralni plošči, ki sta shranjeni v leseni embalaži-škatli s pokrovom.

Prva igralna plošča je namenjena otrokom prvega starostnega obdobja od 2. leta dalje. Lesena plošča je pravokotne oblike. Na leseni igralni plošči so reliefno oblikovani in razporejeni leseni liki različnih barv ( krog, trikotnik, kvadrat). Igralne figurice ( hruške, ribe, rože in miške), prav tako izdelani iz lesa, otrok vstavi v ustrezne like tako, da se ujemajo z liki na plošči po barvi in obliki.

Druga igralna plošča je sestavljena iz lesene plošče in pravokotnih lesenih ploščic (9 kom). Na zgornji strani plošče se nahajajo tri miške (rdeča, modra, rumena). Na spodnji strani plošče pa se nahaja streha, vedro in jajce. Pravokotne  ploščice  z narisanimi črtami (vsaka izmed ploščic vsebuje delček vsake od treh različnih poti-rdečo, modro in rumeno pot),  otrok mora položiti vseh devet ploščic tako, da bo vsaka miška prišla do svojega cilja (npr. v kolikor so ploščice pravilno razporejene, mora pot  potekati od rdeče miške do rdeče strehe). Igra je nekoliko bolj zahtevna in je primerna za starejše otroke, od 5-8 let.

Namen didaktične igrače je, da otroci skozi igro spoznavajo in usvajajo spretnosti in znanja o treh osnovnih barvah, katera so predhodno spoznavali skozi vsebino pravljice Mišek Bami. Didaktična igrača je v celoti narejena iz lesa, vsebina in liki pa se v celoti vežejo in izhajajo iz vsebine pravljice Mišek Bami. Les je primeren in vedno bolj uporabljen material za otroške didaktične igrače.